(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

Огляд чи обшук транспортного засобу

  • 23 листопад 2016
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 1384
  • Автор: admin
  • 0
Багато водіїв чують від співробітників поліції вимогу: «Відкрийте багажник!». Як на це реаґувати? Наскільки законні такі дії?

По-перше, процедура перевірки вмісту багажника неприємна сама по собі, тому ні в якому разі не можна допустити її проведення, поки вам не доведуть, що виконати це справді необхідно. По-друге, наслідки вторгнення у вашу власність, якою є автомобіль, можуть бути найнепередбачуванішими. Наприклад, спритні руки співробітника поліції можуть знайти те, чого там ніколи не було. Пам’ятайте, що закон на вашому боці.  
Отже, відповідно до п. 2.4 (в) ПДР на вимогу працівника та з дотриманням правил, законодавство України, водій надає можливість оглянути транспортний засіб за наявності на те законних підстав. Оскільки огляд є заходом, що обмежує права громадян, то працівник поліції зобов’язаний дати водію роз’яснення з приводу його проведення. Водій повинен дати можливість оглянути поліцейському транспортний засіб у разі: затримання водія або пасажирів і доставлення їх до органів внутрішніх справ; скоєння адміністративного правопорушення для забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення. Огляд обов’язково оформлюється відповідним протоколом, в якому вказуються підстави та мотиви проведення огляду, його результати, або про це робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення або в протоколі про адміністративне затримання. Протокол є одним із доказів у справі про адміністративне правопорушення. Він може довести провину водія або ж підтвердити його невинність. Жодна з норм закону не визначає межі огляду (оглянути автомобіль зовні, чи оглянути салон автомобіля, у тому числі важкодоступні місця). Така невизначеність працівниками поліції, як правило, тлумачиться на свою користь. Але вимагати у водія відкрити багажник працівник поліції не має права, це може бути виключно його прохання. Більше того, без вашого дозволу інспектори патрульної поліції не мають законного права навіть відчинити двері авто, оскільки це вже є обшук.
У ст. 30 Конституції України вказано наступне: не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду, а статтею 19 Конституції України закріплено, що кожен громадянин має право не виконувати будь-які вимоги, що не передбачені законодавством. Отже, якщо патрульний наполягає на таких діях, нагадайте йому, що спершу він повинен скласти протокол про адміністративне затримання або про вчинення адміністративного правопорушення, при можливості, в присутності двох понятих. Або ж поліцейський має пред’явити постанову суду про проведення обшуку. У такому випадку необхідно ввімкнути відеокамеру та знімати все, що відбувається. Як правило, після ваших законних вимог, бажання у поліцейських наполягати на такому огляді зникає.
Крім того майте на увазі, що огляд від обшуку відрізняється тим, що при огляді активні дії здійснюються Вами (наприклад, Ви самостійно відкриваєте багажник, двері салону, демонструєте закриті місця салону тощо), виконуючи вимоги поліцейського, а він, в свою чергу, лише спостерігає за Вашими діями та речами, ні до чого не торкаючись руками. За результатами огляду обов’язково складається протокол, один екземпляр якого Ви маєте отримати.

Ольга ДИННИК,
адвокат.
Тел. 066-167-68-75

 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.